Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα βραβεία παιχνιδιών «The Game Awards» για το 2020, τα οποία διεξάγονται στο τέλος κάθε χρονιάς. Μία χρονιά αδιαμφισβήτητα δύσκολη για όλους, αλλά με πολλές κυκλοφορίες.
Το event θα λάβει χώρα στις 10 Δεκεμβρίου και θα προβάλετε σε 45 διαφορετικές πλατφόρμες αναπαραγωγής βίντεο παγκοσμίως!
Την σκυτάλη στον αριθμό υποψηφιοτήτων έχουν τα «The Last of Us Part II», «Hades» και «Ghost of Tsushima».
Την χρόνια λοιπόν που μας πέρασε, είδαμε, πέρα από πολλές κυκλοφορίες, παιχνίδια μοναδικά, παιχνίδια που έδωσαν μια νέα πνοή στον χώρο του gaming και αυτό είναι εμφανή από τον αριθμό των διαφορετικών τίτλων, προσώπων και ομάδων που απαρτίζουν τις κατηγορίες για την φετινή χρονιά, 95 στον αριθμό.
Να αναφέρουμε λίγα λόγια για τον θεσμό πριν προχωρήσουμε στις λίστες με τις υποψηφιότητες. 50 εκατομμύρια θεατές παγκοσμίως παρακολούθησαν την διεξαγωγή του event το 2019, με απόγειο, πάνω από 7.7 εκατομμύρια να παρακολουθούν συγχρόνως.
Φέτος, και λόγο της αποκλειστικής προβολής διαδικτυακά θα γίνει ζωντανή σύνδεση με το Hollywood της Καλιφόρνια αλλά και με άλλες περιοχές σε όλο τον κόσμο, όπως για παράδειγμα τα Abbey Road Studios στο Λονδίνο.
Όπως έχουν κάνει ήδη γνωστό οι διοργανωτές, η προβολή θα γίνεται σε 4Κ UHD ποιότητα, ενώ τις ζωντανές συνδέσεις θα πλαισιώνουν διάφορα happenings όπως συναυλίες, παρουσιάσεις νέων τεχνολογιών, βραβείων και φυσικά παιχνιδιών.
Περνώντας τώρα σε μερικές από τις κατηγορίες που μας ενδιαφέρουν περισσότερο, οι υποψηφιότητες για «Παιχνίδι της Χρονιάς» είναι οι παρακάτω: Animal Crossing: New Horizons (Nintendo), DOOM Eternal (id Software/Bethesda), Final Fantasy VII Remake (Square Enix), Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE), Hades (Supergiant Games), και The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE).
Ενώ για την καλύτερη ερμηνεία, ανεξαρτήτως φίλου, οι υποψηφιότητες είναι οι εξής: Ashley Johnson και Laura Bailey (The Last of Us Part II), Daisuke Tsuji (Ghost of Tsushima), Logan Cunningham (Hades), και Nadji Jeter (MARVEL’s Spider-Man: Miles Morales).
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως φέτος, η εταιρίας διάθεσης με τις περισσότερες υποψηφιότητες είναι η Sony Interactive Entertainment με 22 τίτλους! Ο δεύτερος μεγαλύτερος αριθμός στην ιστορία του θεσμού μετά τις 23 υποψηφιότητες που είχε πετύχει η Nintendo το 2017.
Ήρθε λοιπόν η ώρα, και μπορείτε και εσείς να ψηφίσετε τον αγαπημένο σας τίτλο σε κάθε κατηγορία, με μια επίσκεψη στο επίσημο site της διοργάνωσης. Επιπροσθέτως, μπορείτε να ψηφίσετε εσείς το παιχνίδι που αναμένετε, για το 2021, στέλνοντας προσωπικό μήνυμα στον λογαριασμό Twitter των «The Game Awards» και μετά κάνοντας ένα share το όνομα του τίτλου που θέλετε να κερδίσει στην κατηγορίας του «Πιο Αναμενόμενου Παιχνιδιού», στην σελίδα σας!
Παρακάτω μπορείτε να δείτε όλες τις υποψηφιότητες και τις κατηγορίες.
Game of the Year
- Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
- DOOM Eternal (id Software/Bethesda)
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
- Hades (Supergiant Games)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)
Best Game Direction
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
- Hades (Supergiant Games)
- Half-Life: Alyx (Valve)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)
Best Narrative
- 13 Sentinels: Aegis Rim (George Kamitani)
- Final Fantasy VII Remake (Kazushige Nojima, Motomu Toriyama, Hiroki Iwaki, Sachie Hirano)
- Ghost of Tsushima (Ian Ryan, Liz Albl, Patrick Downs, Jordan Lemos)
- Hades (Greg Kasavin)
- The Last of Us Part II (Neil Druckmann, Halley Gross)
Best Art Direction
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
- Hades (Supergiant Games)
- Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios/Xbox Game Studios)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)
Best Score and Music
- DOOM Eternal (Mick Gordon)
- Final Fantasy VII Remake (Nobuo Uematsu, Masahi Hamauzu, Mitsuto Suzuki)
- Hades (Darren Korb)
- Ori and the Will of the Wisps (Gareth Coker)
- The Last of Us Part II (Gustavo Santaolala, Mac Quale)
Best Audio Design
- DOOM Eternal (id Software/Bethesda)
- Half-Life: Alyx (Valve)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
- Resident Evil 3 (Capcom)
- The Last of Us Part 2 (Naughty Dog/SIE)
Best Performance
- Ashley Johnson as Ellie, The Last of Us Part II
- Laura Bailey as Abby, The Last of Us Part II
- Daisuke Tsuji as Jin Sakai, Ghost of Tsushima
- Logan Cunningham as Hades, Hades
- Nadji Jeter as Miles Morales, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Games for Impact
- If Found… (DREAMFEEL/Annapurna Interactive)
- Kentucky Route Zero: TV Edition (Cardboard Computer/Annapurna Interactive)
- Spiritfarer (Thunder Lotus Games)
- Tell Me Why (Dontnod Entertainment/Xbox Game Studios)
- Through the Darkest of Times (Paintbucket Games)
Best Ongoing
- Apex Legends (Respawn/EA)
- Destiny 2 (Bungie)
- Call of Duty Warzone (Infinity Ward/Activision)
- Fortnite (Epic Games)
- No Man’s Sky (Hello Games)
Best Indie
- Carrion (Phobia Game Studio)
- Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)
- Hades (Supergiant Games)
- Spelunky 2 (Mossmouth)
- Spiritfarer (Thunder Lotus Games)
Best Mobile, Presented by LG WING, Powered by Qualcomm Snapdragon
- Among Us (InnerSloth)
- Call of Duty Mobile (TiMi Studios/Activision)
- Genshin Impact (miHoYo)
- Legends of Runeterra (Riot Games)
- Pokémon Café Mix (Genius Sonority)
Best Community Support
- Apex Legends (Respawn/EA)
- Destiny 2 (Bungie)
- Fall Guys (Mediatonic/Devolver)
- Fortnite (Epic Games)
- No Man’s Sky (Hello Games)
- Valorant (Riot Games)
Innovation in Accessibility
- Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
- Grounded (Obsidian/Xbox Game Studios)
- HyperDot (Tribe Games)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)
- Watch Dogs Legion (Ubisoft Toronto/Ubisoft)
Best VR/AR
- Dreams (Media Molecule/SIE)
- Half-Life: Alyx (Valve)
- MARVEL’s Iron Man VR (Camoflaj/SIE)
- STAR WARS: Squadrons (Motive Studios/EA)
- The Walking Dead: Saints & Sinners (Skydance Interactive)
Best Action
- DOOM Eternal (id Software/Bethesda)
- Hades (Supergiant Games)
- Half-Life: Alyx (Valve)
- Nioh 2 (Team Ninja)
- Streets of Rage 4 (DotEmu)
Best Action/Adventure
- Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
- MARVEL’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games/SIE)
- Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios/Xbox Game Studios)
- Star Wars Jedi: Fallen Order (Respawn/EA)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)
Best Role Playing
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Genshin Impact (miHoYo)
- Persona 5 Royal (Atlus, P Studios)
- Wasteland 3 (inXile Entertainment/Koch)
- Yakuza: Like a Dragon (Ryu Ga Gotoku Studio/Sega)
Best Fighting
- Granblue Fantasy: Versus (Arc System Works/Cygames)
- Mortal Kombat 11/Ultimate (NetherRealm Studios/WB Games)
- Street Fighter V: Champion Edition (Dimps/Capcom)
- One Punch Man: A Hero Nobody Knows (Spike Chunsoft/Bandai-Namco)
- UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe: Late[cl-r] (French Bread/Arc System Works)
Best Family
- Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
- Crash Bandicoot 4: It’s About Time (Toys for Bob/Activision)
- Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)
- Mario Kart Live: Home Circuit (Velan Studios/Nintendo)
- Minecraft Dungeons (Mojang/Double Eleven/Xbox Game Studios)
- Paper Mario: The Origami King (Intelligent Systems/Nintendo)
Best Sim/Strategy
- Crusader Kings III (Paradox Development Studio/Paradox)
- Desperados III (Mimimi Games/THQN)
- Gears Tactics (Splash Damage/The Coalition/Xbox Game Studios)
- Microsoft Flight Simulator (Asobo/Xbox Game Studios)
- XCOM: Chimera Squad (Firaxis/2K)
Best Sports/Racing
- Dirt 5 (Codemasters Cheshire/Codemasters)
- F1 2020 (Codemasters Birmingham /Codemasters)
- FIFA 21 (EA Vancouver/EA Sports)
- NBA 2K21 (Visual Concepts/2K)
- Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 (Vicarious Visions/Activision)
Best Multiplayer
- Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
- Among Us (InnerSloth)
- Call of Duty: Warzone (Infinity Ward/Raven/Activision)
- Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)
- Valorant (Riot Games)
Best Debut Game
- Carrion (Phobia Game Studio/Devolver)
- Mortal Shell (Cold Symmetry/Playstack)
- Raji: An Ancient Epic (Nodding Heads Games)
- Röki (Polygon Treehouse/CI Games)
- Phasmophobia (Kinetic Games)
Content Creator of the Year, Presented by Adobe
- Alanah Pearce
- NickMercs
- TimtheTatman
- Jay Ann Lopez
- Valkyrae
Best Esports Game
- Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Raven/Activision)
- Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
- Fortnite (Epic Games)
- League of Legends (Riot Games)
- Valorant (Riot Games)
Best Esports Athlete
- Ian “Crimsix” Porter / Call of Duty
- Heo “Showmaker” Su / League of Legends
- Kim “Canyon” Geon-bu / League of Legends
- Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro / Call of Duty
- Matthieu “ZywOo” Herbaut / CS:GO
Best Esports Team
- DAMWON Gaming / League of Legends
- Dallas Empire / Call of Duty
- San Francisco Shock / Overwatch League
- G2 Esports / League of Legends
- Team Secret / DOTA2
Best Esports Event
- BLAST Premier: Spring E2020 European Finals (CS:GO)
- Call of Duty League Championship 2020
- IEM Katowice 2020 (CS:GO)
- League of Legends World Championship 2020
- Overwatch League Grand Finals 2020
Best Esports Host
- Eefje “Sjokz” Depoortere
- Alex “Machine” Richardson
- Alex “Goldenboy” Mendez
- James “Dash” Patterson
- Jorien “Sheever” van der Heijden